Śp prof. Uri Shmueli

W wielu 94 lat zmarł prof. Uri Shmueli propagator pamięci o Żydach z Wieliczki.

Był byłym więźniem niemieckich nazistowskich obozów koncententacyjnych.

Prof. Uri Shmueli (Uriel Szmulewicz) urodził się 13 maja 1928 r. w Krakowie. Podczas II wojny światowej jako 14-letni chłopiec trafił do obozu w Płaszowie, a następnie do obozów Mauthausen i Linz III w Austrii. Po wyzwoleniu obozu wyjechał do Włoch, gdzie spędził dwa lata, tam także eksternistycznie zdał egzamin maturalny. Stamtąd przedostał się do Palestyny. Początkowo pracował jako szlifierz soczewek optycznych, następnie podjął studia na kierunku fizyka w Instytucie Technologii w Hajfie. Po zdobyciu stopnia doktora rozpoczął pracę na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Był jednym z inicjatorów odsłonięcia (27 sierpnia 2012 roku) tablicy upamiętniającej zagładę wielickich Żydów, którą umieszczono na budynku należącym do rodziny Schnurów (Rynek Górny 7). W 2017 r. otrzymał z rąk burmistrza Artura Kozioła Odznakę Honorową Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Szkole Małopolska mieliśmy przyjemność opublikować  wspomnienia Pana prof. Uri Shmueli.