ZARZĄDZANIE RÓŻNORODNOŚCIĄ

ZARZĄDZANIE   RÓŻNORODNOŚCIĄ

Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska w swym statucie ma jednostki terenowe, Oddziały Powiatowe i Społeczne Komitety SPSM.

Zarządzanie różnorodnością to całokształt strategii, planów, procesów i procedur, narzędzi pomiarowych obowiązujących w organizacji NGO.

Zarządzanie różnorodnością służy dwojakim celom:

• Wewnętrznie – pełnemu wykorzystaniu potencjału osób aktywnych w organizacji.
  • Zewnętrznie – dostosowaniu naszej oferty do potrzeb w różnorodnych grup docelowych.

Stojąca za zarządzaniem różnorodnością polityka organizacji często nazywana jest, używając anglicyzmu – mainstreamowaniem różnorodności czyli umieszczaniem jej w głównym nurcie działań organizacji.

Różnorodność bywa bardzo różnie rozumianą, zdarza się, że bardzo wąsko, poprzez rozumienie bardzo szerokie zarządzanie różnorodnością w British Council. Współpraca kulturalna, edukacyjna (cultural relations) w naszej organizacji powinna być oparta na równych szansach różnorodności. Pełne uczestnictwo grup nieuprzywilejowanych  w pracy i społeczeństwie, to zasadniczy cel naszych działań. Koncepcja różnorodności oparta jest o pojęcie równych szans.  Szeroka gama różnic jednostkowych. Zasady sprawiedliwości i włączania ludzi niezależnie od miejsca ich zamieszkania, pozostają wspólne dla pojęcia różnorodności i równych szans („Equal opportunities and diversity”). Używa się również określenia różnorodność i inkluzja.

„Ludzie różnią się na wiele widocznych i niewidocznych sposobów. Jeśli cenimy te różnice a także podobieństwa, możemy zarządzać efektywnie z pożytkiem dla naszego Stowarzyszenia.

Strategia różnorodności SPSM:

1. Sprzyjanie inkluzji, członkinie i członkowie SPSM, cieszą się szacunkiem i są wolni od dyskryminacji.
  2. Rozwijanie przywództwa i umiejętności zarządzania różnorodnością.
  3. Znalezienie narzędzi pomiaru efektów pracy w obszarze równych szans i różnorodności.

Strategia różnorodności realizowana jest przez  następujące działania :

1. Szkolenie kadr:
  • Kurs internetowy dotyczący równych szans i różnorodności.
  • Warsztaty aspektów EO&D.
  1. Inicjatywy:
  • Powołanie komórki zajmującej się różnorodnością (diversity unit).
  • Panel doradczy ds. niepełnosprawności (disability advisory panel).

POMIAR OSIĄGNIĘĆ:

• Monitoring równości , zbiórka danych (anonimowa) przez zewnętrznego eksperta
  • Opisanie profilu SPSM dla kierujących oddziałami.